Fare Kapanı Nasıl Kurulur : Yem Olarak Ne Konur?


Fare kapanı kullanarak yaşam alanına giren fareleri yakalaya bilirsiniz. Fare kapanı nasıl kurulur öğrenmek için aşağıda bulunan hareketli resmi veya videoyu izlemeniz  yeterlidir. Fare kapanına yem olarak ne konur ve daha fazlasını da bu makalede bulabilirsiniz.

Fare Kapanı Nasıl Kurulur
Fare Kapanı Nasıl Kurulur
Demir fare kafesleri kuruluktan sonra çevrede yaşayan diğer canlılar için de çok tehlikeli olabilir. Özellikle çocukların erişemeyeceği bölgelere koymanız tavsiye edilir.

Demir fare kapanı, fareyi öldürerek yakalamanızı sağlayacaktır. Daha fazlası için, fare nasıl yakalanır adlı makalesini inceleyin.


Fare Kapanı Nasıl Kurulur

Fare Kapanı Nasıl Kurulur
Fare Kapanı Nasıl Kurulur
  • Fare kapanını kurmaya başlamadan önce plastik eldiven giyerek kokunuzun tuzağa sinmesini engelleyin.
  • Fare kapanını koyacağınız yerde kurmanız taşıma sonrası oluşacak kazaları engelleyecektir.
  • Kapanın pedalına yem koyun. Öncelikle varsa gofret veya çikolata tercih edin. ( Bknz: Fare ne yer)
  • Yayı gerecek olan teli hakaretli resimde görüldüğü gibi geriye çekin ve teli kapanın pedalında bulunan deliğe geçirin.
  • Fare kapanı nasıl kurulur aşağıda bulunan videoyu video izleyerek öğrenebilirsiniz.

Fare Kapanına Yem Olarak Ne Konur

Fare Kapanına Yem Olarak Ne Konur
Fare Kapanına Yem Olarak Ne Konur
Fareler gıda olarak her şeyi tüketebilirler. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı besinleri daha çok tercih ederler. Eğer fare kapanına ne konulur merak ediyorsanız öncelikle farenin daha önce tükettiği bir gıdayı koymayı deneyin. Çünkü farelerin damak tadı gelişmiştir daha önce gıda stoklarından tüketmiş olduğu bir besini tekrar yemek isteyecektir.

Örneğin: Stok yapılan köpek maması fareler tarafından yenildiğini biliyorsanız öncelikle köpek mamalarını farenin ulaşamayacağı şekilde stoklayın. Fare kapanını stok odasına kurun ve yem olarak fare kapanına koyun.

Bunlar haricinde farenin yemeyi sevdiği gıdalarda bulunmaktadır.
  • Gofret ve çikolata çeşitlerini fare kapanı üzerine yerleştirebilirsiniz.
  • Fıstık ezmezi ve tane fıstık olarak fare kapanına koyabilirsiniz.Fıstık ezmesini fareler çok sever ama kuruduğu zaman sertleşeceği için çok beklediğinde cazibesini kaybedebilir.
  • Tane buğday arpa pirinç veya hamur ürünlerini koyabilirsiniz.
  • Patates, mısır, havuç fare kapanına koyabilirsiniz.
  • Pişmiş et, pastırma veya sucukta konulabilir.
Farelerin koku alma duyusu çok kuvvetlidir. Fare kapanına koyduğunuz gıda dikkatlerini kesinlikle çeker. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız evin içinde bulunan gıdaları farenin yiyemeyeceği şekilde stoklayın, bu sayede fare kapanın üzerindeki yemi yemek zorunda kalma ihtimalini arttırabilirsiniz.


Fare Kapanına Nereye Konur

Fare kapanı nasıl kurulur ve yem olarak ne konulabilir bunların cevabını bulduk. Şimdi ise kapanı nereye kurmalıyız bunu inceleyelim.

Fare kapanını koyacağımız yere karar vermeden önce çevrede bulunan diğer canlılara zarar verebileceğini unutmayın. Çocuklara ve evcil hayvanlara zarar vermeyecek şekilde konumlandırmaya dikkat etmeyi unutmayın.

Fareler geceleri aktif halde gezinirler. Geçinmelerinin en büyük sebebi açlık ve su ihtiyaçlarını gidermektedir. Evin içinde var olan bir fare sakladığı yerden çıktıktan sonra duvar kenarlarını takip ederek su ve gıda bulmak için aranmaya başlayacaktır. Karanlık ve dar alanlarda beklemeyi tercih edeceklerdir.

Bunları göz önünde bulundurduğumuzda öncelikle Kapı arkaları, dolap, yatak ve koltuk altlarına kurmayı tercih edebilirsiniz. Tavan arasına yuvalanmış fareleri yakalamak için direkt olarak çatı ve tavan arasına fare kapanı konulabilir.

Farenin izini sürün, fare pislikleri farenin direkt yuvasını veya vakit geçirdikleri alanları tarif edebilir. Yuvaya yakın en uygun köşeye fare kapanları kurulabilir.

Evin dışında ve bahçede fare kapanlarını binanın dış duvarlarına yakın şekilde kurabilirsiniz. Evin etrafında bulunan su birikintileri, çöp yığınları veya ot yığınlarının önüne konulabilir.
Yorumlar