Fareler Kaç Tane Doğurur : Fare Kaç Yavru Yapar ?

Fareler kaç tane doğurur ve fare kaç yavru yapar, sorularına bu makalede cevap bulabilirsiniz.

Fareler, 1,5 ayda cinsel olgunluğa erişir. Bu süre toplamda 6 hafta ve 42 güne tekabül eder. İlk gebelikleri 10. haftaya tamamladıklarında görülür. Gebelik süresi 19 ile 21 gün arası sürmektedir.

Fareler Kaç Tane Doğurur : Fare Kaç Yavru Yapar ?

Fareler kaç tane doğurur : Bir gebelikte fareler ortalama 4 ile 13 yavru doğurabilir. Bu sayı farenin yaşı ve kıtlık dönemine orantılı olarak yükselir veya düşer. Ortalama olarak her gebelikte 7 fare yavrusu yetişkin hale getirilir.

Bir yılda fare kaç yavru yapar : Bir yılda yetişkinliğe ulaşan yavru sayısı 35'dir. Fareler 1 yılda ortalama 6 defa gebelik yaşar, eğer yaşam alanları sıcak, bol besin kaynağı bulunan gebeliğe el verişli bir ortam ise bu sayı 10'nu bulabilir.Fareler kaç tane doğurur sorusuna verilecek cevap tamamen bulunduğu ortama göre değişmektedir. Fareler kıtlık dönemlerinde gebe kalmazlar, kalsalar dahi bu dönemlerde yavruları yiyerek öldürebilirler. Ama bol besin kaynağı bulunan sıcak ortamlarda, tam tersi durum görülür. Bolluk dönemlerinde fareler kaliteli bir gebelik geçirir ve eğer ortam sıcaksa yıl boyu yavru doğurur. Kaliteli besin kaynakları ile yavrularını besleyerek çok ufak kayıplarla neredeyse hepsini yetişkin hale getirir.

Sıçanlarda ürüme daha sistematik işler. Kıtlık dönemlerinde gruptan belirlenen bir dişi sıçan gebe kalır ve diğer tüm dişiler bu gebelik süreci için olumlu yönde çalışır.

Gebelik dönemlerinde fare ve sıçanlar, bol protein ve su ihtiyacı duyarlar. Eğer evde bir fare ile karşılaştıysanız onları aç bırakarak üremelerine bir nebze engel olabilirsiniz.

Farelerin kışın yaşam alanlarını istila etmesinin en büyük sebebi, üremek için sıcak bir ortam ve kaliteli besin kaynaklarıdır. Bu durumu engellemek için önce farenin giriş alanları tespit edilerek kapanmalı sonra mevcut fareleri yakalamak için kapan veya fare zehri kullanılmalıdır.

Fareler kaç tane doğurur ve fare kaç yavru yapar, sorularına cevap buldunuz. Eğer evde, iş yerinde veya açık alanlarda fare istilasına maruz kaldıysanız onları yakalamak ve bu probleme kökten çözüm getirmek gerekebilir.

Fındık faresi nasıl yakalanır ve Lağım faresi nasıl öldürülür adlı makaleleri inceleyerek fare probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak bilgileri inceleyebilirsiniz.


Yorumlar