Lağım Faresi Nasıl Öldürülür Ve Yakalanır ? [Sıçan]

Yaşam alanınız, lağım faresi tarafından istilaya mı uğradı ? Bu makale sayesin de, lağım faresi nasıl öldürülür ve lağım faresi nasıl yakalanır soruları cevap bulabilir ve istiladan tamamen kurtulabilirsiniz.

Keme, ülkemizde yaygın olarak bilinen adı : Lağım Faresi ve Sıçan'dır. Farelerden farklı bir kemirgen olan bu tür, 1341 ile 1351 yılları arasında Avrupa başta olmak üzre neredeyse tüm Dünyayı esir alan Büyük Veba Salgınının baş kahramandır.

O dönemde kara ölüm olarak adlandırılan ve yaklaşık 25 milyon insanın ölümüne sebep olduğu inanılan lağım fareleri, günümüzde de aynı tehlikeleri saçmaya devam ediyor.

Gelin şimdi lağım faresi nasıl yakalanır ve lağım faresi nasıl öldürülür daha yakından inceleyelim.


Lağım Faresi Nasıl Öldürülür

Lağım fareleri, ortalama 25 santim boyunda ve 300 gram ağırlığındadır. Çok gelişmiş bir sosyal hayatı bulunan bu kemirgenler, grup halinde yaşarlar. Mideleri iki bölümden oluşur, bu nedenle yediklerini kusamazlar. Eğer farelerin kusma özelliği bulunsaydı, buğun nüfuslarının 10 katı sayıya ulaşabilirdi.
Lağım Faresi Nasıl Öldürülür

Özellikle gıda işletmelerinde ve ambarlarda, lağım faresini öldürmek için kullanılan en etkili yöntem fare zehri kullanımdır. Buna rağmen dünya gıda stokunun %20 sini tüketirler.

Lağım Faresi Nasıl Öldürülür ; sorusuna verilebilecek en etkili cevap: Fare Zehri Kullanımıdır!
Lağım Faresi Nasıl Öldürülür - Zehir Kullanın !
Lağım Faresi Nasıl Öldürülür - Zehir Kullanın !

Eğer yaşam alanında bu kemirgenlerle karşılaştıysanız, öncelikle nereden girdiklerini tespit ederek bu yolları kapatın. Sonra onları yok etmek için fare zehri kullanın.  Zehirler, buğday taneli ve pasta formda bulunur, lağım faresini öldürmek için pasta formu satın almanız gerekiyor.
  • Güvenlik için zehri, fare istasyonu içine koymayı unutmayın.
  • Tavsiye ettiğim fare zehri markası, Bayer Rodilon Fare Zehri Pasta 100GR.
  • Fare zehrini, online satış yapan marketlerden, büyük süper marketlerden, nalbur'dan veya eczanelerden satın alabilirsiniz.
  • Fare istilasına uğrayan alana zehri, istasyon kullanarak yerleştirin. 
  • Birden çok fare olma ihtimalini göz önünde bulundurun ve her sabah eksilenin yerine yeni zehri ekleyin.
  • Zehri yiyen fare ortalama 3 gün içinde kuruyarak ölecektir.
  • Zehri yiyen fare kesinlikle ölür. 

Zehir kullanarak, lağım faresi nasıl öldürülür sorusuna cevap bulduk. Şimdi lağım faresi nasıl yakalanır inceleyelim.


Lağım Faresi Nasıl Yakalanır

Lağım faresini yakalamak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Birincisi fare kapanı, ikincisi ise fare kafesi. Bu yöntemlerden birisi öldürerek, diğeri ise fareyi canlı olarak yakalamanıza olanak sağlıyor.

Lağım Faresi Nasıl Yakalanır - Fare Kapanı
Lağım Faresi Nasıl Yakalanır - Fare Kapanı

Fare Kapanı : Lağım faresi gibi büyük türler için fare kapanının etkisi olduğunu düşünenler var. Ayının bile kafesle yakalanılabildiğini bu dönemde büyük fareleri de yakalamak mümkün. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus kapan seçimi. Standart olarak satılan kalitesiz fare kapanları lağım faresi için etkisiz olabilir. Bu yüzden yukarıda ki resimde görüldüğü gibi, büyük ve kaliteli bir fare kapanı satın alın.

Fare kapanını nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız, daha önce hazırladığım: Fare Kapanı Nasıl Kurulur adlı makaleyi inceleyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak lağım faresi nasıl öldürülür sorusuna da cevap bulabilirsiniz.

Lağım Faresi Nasıl Yakalanır - Fare Kafesi
Lağım Faresi Nasıl Yakalanır - Fare Kafesi
Fare Kafesi : Lağım faresi nasıl yakalanır sorusuna cevap olarak verilebilecek olan diğer yöntemse fare kafesi kullanımı. Fare kafesi sayesinde kemirgeni canlı olarak yakalayabilirsiniz. Bu yöntem için demir, tahta veya plastik bir kafes satın alın ve içine farenin sevdiği yiyeceklerden ekleyerek farenin bulunduğu alana yerleştirin. Fare kafesin içine girip yemek dokunduğunda kafesin kapağı otomatik olarak kapanır ve yakalamanıza olanak sağlar. Yem olarak Sucuk, pastırma, gofret veya fıstık koyabilirsiniz. Fareyi tedirgin etmemek için yemi koyarken plastik eldiven kullanmayı unutmayın.Üç farklı yöntemle, lağım faresi nasıl öldürülür ve lağım faresi nasıl yakalanır sorularına cevap bulduk. Tüm sorularınızı, yorumlar kısman dan paylaşabilirsiniz.

Sıradaki sayfa : Fındık Faresi Nasıl Yakalanır?

Yorumlar